Countries Delegations

Austria

Country Coordinator: Peter Holub
Mentor Biology: Christine Ottowitz
Mentor Chemistry: Sabine Seidl
Mentor Physics: Dieter Winkler
Observers: Georg Begusch, Walter Goessler, Sigrid Holub, Josefine Jaritz, Kathrin Krammer, Leopold Mathelitsch
Student Team A: Matthias Diez, Kerstin Kullnig, Clara Roller
Student Team B: Jonas Bodingbauer, Pitt Meyer, Konstantin Weber

Belgium

Country Coordinator: Victor Rasquin
Mentor Biology: Louis De Vos
Mentor Chemistry: Léonard Hocks
Mentor Physics: Rik Hostyn
Student Team A: Goedele Luyten, Karel Van Den Borre, Tim Van Erum
Student Team B: Caroline Leclercq, Tom Rousseaux, Frédéric Sabot

Bulgaria

Country Coordinator: Adriana Tafrova - Grigorova
Mentor Biology: Snezhanka Tomova
Mentor Chemistry: Adriana Tafrova - Grigorova
Mentor Physics: Maya Gaydarova
Student Team A: Kristina Kostadinova, Elena Lolova, Pavel Popov
Student Team B: Lyuben Borislavov, Hristosko Chaushev, Dimitar Karazapryanov

Croatia

Country Coordinator: Kreso Zadro
Mentor Biology: Andreja Lucic
Mentor Chemistry: Tajana Preocanin
Mentor Physics: Planinka Pecina
Student Team A: Kazimir Jurlina, Jan Radanović, Josip Kelava
Student Team B: Filip Bacinger, Petra Šikić, Ilija Srpak

Cyprus

Country Coordinator: Stella Ioannou - Loucaidou
Mentor Biology: Constantinos Phanis
Mentor Chemistry: Stella Ioannou - Loucaidou
Mentor Physics: Georgios Tsalakos
Student Team A: Kyriakos Ioannou, Antigoni Avraam, Andreas Xydas
Student Team B: Andreas Pantelidis, Konstantinos Dimitriou, Nikolas Michael

Czech Republic

Country Coordinator: Jana Sevcova
Mentor Biology: Lenka Libusova
Mentor Chemistry: Karel Ventura
Mentor Physics: Jan Kriz
Student Team A: Jiri Etrych, Jan Petr, Hana Petrzilkova
Student Team B: Simona Gabrielova, Jan Prazak, Lukas Supik

Denmark

Country Coordinator: Hans Marker
Mentor Biology: Hans Marker
Mentor Chemistry: Søren Blanke
Mentor Physics: Lise Gade
Observer: Tina Christiansen
Student Team A: Jan Thuesen, Naja Christensen Thomsen, Andreas Mosbæk Jensen
Student Team B: Ingrid Wiggers, Sophia Lisbeth Hejndorf, Sofie Stampe Leiszner

Estonia

Country Coordinator: Karin Hellat
Mentor Biology: Rudolf Bichele
Mentor Chemistry: Siiri Velling
Mentor Physics: Taivo Pungas
Student Team A: Edward Erelt, Oskar Voldemar Lahesoo, Maris Sala
Student Team B: Taavet Kalda, Carel Kuusk, Oliver Nisumaa

Finland

Country Coordinator: Mari Vesala
Mentor Biology: Anna Hahtola
Mentor Chemistry: Mari Vesala
Mentor Physics: Hanna Raunio
Student Team A: Ella Anttila, Benjamin Nylander, Alex Nylander
Student Team B: Liina Jukko, Julia Ruohotie, Jaakko Savela

France

Country Coordinator: Mesude Bablon
Mentor Biology: Clarisse Mathiot
Mentor Chemistry: Mesude Bablon
Mentor Physics: Sébastien Wagner
Student Team A: Lucille Bastien, Elise Lepage, Apolline Nosal
Student Team B: Perrine Bauchot, Guillaume Moulet, Bastien Renaux

Germany

Country Coordinator: Burkhard Schroeter
Mentor Biology: Clara Bultmann
Mentor Chemistry: Dave Hartig
Mentor Physics: Stefan Petersen
Student Team A: Anne Omlor, Georg Berger, Leon Seeger
Student Team B: Vincent Grande, Teresa Fischer, Simon Lichtinger

Greece

Country Coordinator: George Chalkiopoulos
Mentor Biology: George Chalkiopoulos
Mentor Chemistry: Ilias Zafiriadis
Mentor Physics: Eleftherios Neokosmidis
Observers: Georgia Mazarakou, Maria Polykarpoulou
Student Team A: Paris Polykarpos Panagiotopoulos, Chloi Papadaki, Aristomenis Dionisios Papadopoulos
Student Team B: Filippos Arnaoutoglou, Foteini Gkakou, Panteleimon Mallios

Hungary

Country Coordinator: Péter Vankó
Mentor Biology: Sándor Bán
Mentor Chemistry: Viktória Gál
Mentor Physics: Péter Vankó
Student Team A: Márton Baglyas, Bence Kasza, Ákos Marton
Student Team B: Gergő Nikolényi, Botond Öreg, Áron Ricardo Perez-Lopez

Ireland

Country Coordinator: Odilla Finlayson
Mentor Biology: Kathy Kennedy
Mentor Chemistry: Odilla Finlayson
Mentor Physics: Paul van Kampen
Student Team A: Jack Kyle, Joshua Gorman Climax, Rebecca Gill
Student Team B: Carl Beadle, Niamh O'Neill, Eimear Kirby

Italy

Country Coordinator: Giuliana Cavaggioni
Mentor Biology: Paolo Laveder
Mentor Chemistry: Andrea Ursic
Mentor Physics: Giuliana Cavaggioni
Observers: Davide Del Campo, Laura Cugudda
Student Team A: Pietro Butti, Mattia Libralato, Andrea Egidio Monti
Student Team B: Davide Barberis, Christian Mondo, Davide Pasquale

Latvia

Country Coordinator: Agnese Kokina
Mentor Biology: Agnese Kokina
Mentor Chemistry: Mihails Halitovs
Mentor Physics: Ata Krūmiņa
Student Team A: Artūrs Banga, Artis Galvanovskis, Viktorija Vereteņņikova
Student Team B: Reinis Irmejs, Arturs Petrovs, Ingus Jānis Pretkalniņš

Lithuania

Country Coordinator: Paulius Tamosiunas
Mentor Biology: Paulius Tamosiunas
Mentor Chemistry: Ramūnas Skaudžius
Mentor Physics:Tomas Kivaras
Student Team A: Dovydas Drakšas, Domantas Jadenkus, Donata Pakeltytė
Student Team B: Valentas Brasas, Einaras Sipavičius, Vytautas Strimaitis

Luxembourg

Country Coordinator: Jeff Kohnen
Mentor Biology: Jacques Pir
Mentor Chemistry: Pit Kuffer
Mentor Physics: André Mousset
Observer: Liss Weber
Student Team A: Gilles Schmiz, Daphne Prosser, Yann Bernard
Student Team B: Pierre Kreins, Philippe Meyers, Philippe Hirtt

Netherlands

Country Coordinator: Emiel de Kleijn
Mentor Biology: Agnes Legierse
Mentor Chemistry: Tom Bloemberg
Mentor Physics: André Eppink
Student Team A: Sophie Bekker, Petra Leferink, Myrthe Wiersma
Student Team B: Lukas Dijkstra, Marien Raat, Ethan van Woerkom

Portugal

Country Coordinator: Isaura de Jesus Vieira
Mentor Biology: Joana D´Orey Capucho
Mentor Chemistry: Maria das Dores Ribeiro da Silva
Mentor Physics: Célia Maria Reis Henriques
Student Team A: Adriana Afonso Moreira, Pedro Cruz Silvestre, Beatriz Ribeiro Lopes
Student Team B: Jéssica Cândido Soares, Maria Inês Gonçalves, Pedro Simões Reis

Romania

Country Coordinator: Daniela Bogdan
Mentor Biology: Georgiana Duta Cornescu
Mentor Chemistry: Daniela Bogdan
Mentor Physics: Constantin Gavrila
Student Team A: Tudor Costel Cretu, Andrei Iliescu, Bogdan Ionut Sisca Jippa
Student Team B: Robert Iulian Raveanu, George Claudiu Savulescu, Alexandru Zanca

Slovakia

Country Coordinator: Ivo Čáp
Mentor Biology: Andrea Ševčovičová
Mentor Chemistry: Anton Sirota
Mentor Physics: Ivo Čáp
Visitor: Klára Čápová
Student Team A: Filip Lðrinc, Martin Holický, Peter Súkeník
Student Team B: Patrik Lettrich, Jakub Obuch, Michal Ržonca

Slovenia

Country Coordinator: Katja Stopar
Mentor Biology: Katja Stopar
Mentor Chemistry: Matej Huš
Mentor Physics: Anita Nose
Student Team A: Klemen Kovač, Domen Kulovec, Uroš Prešern
Student Team B: Jakob Fabjan, Jaka Pelaič, Živa Ramšak

Spain

Country Coordinator: Juan Antonio Rodriguez Renuncio
Mentor Biology: Leticia Millan Laplana
Mentor Chemistry: Jorge Molero Fernandez
Mentor Physics: Angel Saenz de la Torre Garcia
Student Team A: Amanda Bailo Ruiz de Eguilaz, José Javier Buisán Ferrández, Victor Calvo Peña
Student Team B: Pablo Eusa López de Murillas, Marta Fernández Izquierdo, Claudia Peregrina Cabredo

Sweden

Country Coordinator: Jonas Forshamn
Mentor Biology: Kerstin Westberg
Mentor Chemistry: Suheyla Demir
Mentor Physics: Anne-Sofie Mårtensson
Student Team A: Milena Bojovic, Axel Strömberg, Tobias Wallström
Student Team B: Aletta Csapó, Olle Ribberheim, Christian Weigelt