Την Παρασκευή 10 Μαΐου 2019, στον εξωτερικό χώρο του Δημαρχείου Αλμωπίας (στην Αριδαία), πραγματοποιήθηκε η «Έκθεση Πειραμάτων Φυσικών Επιστημών και Τεχνολογίας» για τα Σχολεία του Δήμου Αλμωπίας.

Επίσης, την Τετάρτη 15 Μαΐου 2019, στον εξωτερικό χώρο του Πνευματικού Κέντρου Γιαννιτσών, πραγματοποιήθηκε η «Έκθεση Πειραμάτων Φυσικών Επιστημών και Τεχνολογίας» για τα Σχολεία του Δήμου Πέλλας.

Οι εκθέσεις διοργανώθηκαν από: το Εργαστηριακό Κέντρο Φυσικών Επιστήμων (Ε.Κ.Φ.Ε.) Έδεσσας (Πέλλας) διά του υπευθύνου κ. Τιμολέοντα Αντωνέλη, το 3ο ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Κεντρικής Μακεδονίας διά των Συντονιστών/-στριών κλ. ΠΕ04 κ. Χρήστου Παπαδόπουλου και κλ. ΠΕ70 κ.κ. Χριστόδουλου Φανιόπουλου, Πηνελόπης Ξανθίδου και Σωτηρίας Σαμαρά, τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Διεύθυνσης Πέλλας και τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Πέλλας. Για την διεξαγωγή των εκθέσεων, η οργανωτική επιτροπή δέχτηκε τη συνδρομή των Δήμων Έδεσσας, Πέλλας και Αλμωπίας.

Στην έκθεση της Αριδαίας συμμετείχαν με παρουσιάσεις οι παρακάτω:

α/α

ΣΧΟΛΕΙΟ

ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ/-ΝΤΡΙΑ

ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΟΣ/-Η

ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ/-ΟΥΣΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΣΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ

1

1ο Δημοτικό Σχολείο Αριδαίας

Σωκράτης Κωτόπουλος

Ιωάννης Μίνδης

Αικατερίνη Βαφείδου

2

2ο Δημοτικό Σχολείο Αριδαίας

Χρήστος Νάτσκος

Ανατολή Παπαδοπούλου

Νικόλαος Αναστασίου

3

3ο Δημοτικό Σχολείο Αριδαίας

Σίμος Σωτηριάδης

Παύλος Κοροσίδης

Συμέλα Τοξίδου

4

Δημοτικό Σχολείο Αρχαγγέλου

Μαρία Πάλιου

Βασιλική Δελνιώτου

5

Δημοτικό Σχολείο Γαρεφείου

Γεώργιος Λιούγκας

Πέτρος Λαζαρίδης

6

Δημοτικό Σχολείο Θεοδωρακείου

Ευθύμιος Ζηκάκης

Ευθύμιος Ζηκάκης

7

Δημοτικό Σχολείο Εξαπλατάνου

Βασίλειος Λαμπρίδης

Ιωάννης Καλαϊτζίδης

Μαρία Δημητρίου

8

Δημοτικό Σχολείο Ίδας

Πέτρος Ζέρζης

Χρήστος Τεντζεράκης

9

Δημοτικό Σχολείο

Μηλιάς - Ριζοχωρίου

Σοφία Τασοφτσάρη

Φώτιος Κουκουσάκης

Νικόλαος Πούντος

10

Δημοτικό Σχολείο Παλαιφύτου

Ελισάβετ Κανσίζογλου

Μιχαήλ Καλαϊτζής

Γεώργιος Χρυσοστομάκης

Αστέριος Πόπης

11

Δημοτικό Σχολείο Πολυκάρπης

Νικόλαος Πουλτσάκης

 

Νικόλαος Πουλτσάκης Ευαγγελία Όρλη

12

Δημοτικό Σχολείο Προμάχων

Χρήστος Γρηγοριάδης

Σάββας Λαμπρίδης

13

Δημοτικό Σχολείο Φιλώτειας

Ευστάθιος Ξαφάκος

Ευστάθιος Ξαφάκος

14

Δημοτικό Σχολείο Φούστανης

Ιωάννης Μπουτσούκης

Ιωάννης Μπουτσούκης

15

Δημοτικό Σχολείο

Χρύσας-Τσάκων

Ιωάννης Αβραμίδης

Γεώργιος Καϊτατζής

16

Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Αριδαίας

Αναστάσιος Βασδάρης

Αγάθη Γκούμα

17

1ο Γυμνάσιο Αριδαίας

Ασημούλα Μπέη

Αβραάμ Παπαδόπουλος

Μαρία Μπουλούμη

Ιωάννης Θεοδοσίου

18

2ο Γυμνάσιο Αριδαίας

Παρασκευή Βέκκου

Γεωργία Εμμανουηλίδου